Ankara Devlet Tiyatrosu 2013 sezonunun Mart – Nisan aylarını verimsiz geçirince tiyatro severler olarak elimizde iki seçenek kaldı. Biri özel tiyatrolar, bir diğeri ise turneden gelecek oyunlar. Sezon başında duyurulan yeni oyunları izlemek bir yana, mevcut oyunların düzensiz bir takvimle sahnelenmesi şüphesiz bu sezonun en büyük problemiydi. Bazı oyunların biletlerinin karaborsaya düşmesi ve önceki satırlarda bahsettiğim konuları belki de bir başka yazıda sizlere anlatmaya çalışırım.

Bir turne oyunundan bahsedeceğiz bu yazıda. Bursa Devlet Tiyatrosu’nun 2011 – 2012 sezonunda hazırladığı Karmakarışık adlı vodvil… Oyunun metin yazarı Ray Cooney. Yine Devlet Tiyatroları’nın yakın geçmişte sahneye koyduğu Haydi Karına Koş adlı oyunu da kaleme alan Cooney bu türe çok değer veren bir yazar. Hatta oyunun kitapçığında vodvili anlatan bir yazısı da mevcut.

Vodvilin dinamiğini ayarlamak gerçekten çok zor. Hızlı ve enerjik, anlık cevaplarla dolu bir oyun yaratmaya çalışırken, yılışık bir komediyle seyirciyi muhatap etmek de olası sonuçlar arasında. Karmakarışık bu sınırı çok iyi ayarlayan bir oyun. Yönetmen Kerem Atabeyoğlu çok başarılı bir çalışma ile oyunun matematiğini iyi kurmuş. İki saati aşkın süresine rağmen başladığı gibi yüksek enerji ile izleyiciye keyifli dakikalar sunmuş. Elbette bir iki sahnede biraz tempo düşüyor ama hemen sonrasındaki sahne oyunu toparlıyor.

Balkanlar müthiş performans sergiliyor

Oyunun konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; İngiltere’de bir bakan, bir gecelik kaçamak yapmaya kalkışır ve neredeyse kabineyi bile devirecek olaylar örgüsünün başlamasına sebep olur. Oyunda bakan rolünü Bursa Devlet Tiyatrosu müdürü Halil Balkanlar canlandırıyor. Balkanlar müthiş bir performans sergiliyor. Dakikalarca ayakta alkışlanabilecek ve kolay kolay akıllardan çıkmayacak bir performans. Artık tiyatro müdürlerinin sahneye çıkamadığı için yakındığı, bazılarının oyuncu bile olmadığı tiyatrolara bakınca “koskoca!” müdürün bu oyunda sahne aşkını her saniyeye taşıması, özel bir alkışı ayrıca hak ediyor. Kitapçığa bürokratik cümleler yerine heyecanını yazması bile Bursa DT ekibinin ne kadar şanslı olduğunun bir göstergesi bence. Sahneden anlayan ve işine aşık bir müdür. Hangi oyuncu onunla sahnede olmak istemez ki?

Oyunda Balkanlar’ın yanındaki bir diğer özel performans da George Picton rolündeki Ali Volkan Çetinkaya’ya ait. Oyun boyunca değişen ruh halini müthiş bir enerji ile izleyiciye taşıyor ve bir diğer ayakta alkışı hak eden performansa imza atıyor. Diğer oyuncular da iyi performans sergiliyor ancak oyundaki Ronnie Harmon rolünü canlandıran Erkan Erdem maalesef oyunun en zayıf yönü. Sanki oyuncunun işi çıkmış ve izleyicilerden biri sahneye çıkarılmış gibi fazlasıyla sakil duruyor.

Oyunda canlı ışıkları ile Yakup Çartık ve şık dekoru ile Turgay Vardar da temiz bir iş çıkarmış.

Karmakarışık gerçekten de karmakarışık konusu ile muhteşem bir vodvil olmuş. Bursa DT’nin tiyatro heyecanını her anında izleyiciye yansıtan ve dakikalarca güldüren çok güzel bir oyun. Bakın Halil Balkanlar bu oyun ile ilgili ne demiş yazısında “Şimdi oyun başlayacak, gülün eğlenin, çok gülün ve yarına daha mutlu başlayın” Oyun gerçekten de yarına daha mutlu başlatan bir oyun. Kendisini tanımıyorum ama Halil Balkanlar “iyi bir komedi oynamamız lazım” diyerek bu oyunu sahneye koymuş. Amacına fazlasıyla ulaşmış.